صحبت های موسس شرکت Metalab

25 بهمن
بازدید: 2725
صحبت های موسس شرکت Metalab
شرکت metalab در سال 2006 تاسیس گردیده و در زمینه طراحی واسط کاربری برای اپلیکیشنهای مختلف فعالیت می‌کند. مشتریان متالب، کمپانی‌هایی مانند Google، Disney، CBS و بسیاری از برندهای برتر دیگر هستند. متن زیر خلاصه ای از مصاحبه ی انجام شده با آندره است. در این مصاحبه او در مورد چگونگی شروع کار خود، نحوه ی برخورد با کارمندان، چگونگی جذب مشتریان و رابطه ی بین کار و زندگی خود صحبت می کند.
قدم های کوچک و هوشمندانه بردارید
آندره ویلکینسون برای شروع کار خود ایده ی بزرگ و یا جرقه ای در ذهن نداشته است، او عقیده دارد که توانایی این را داشته که افرادی را متقاعد کند تا هزینه ی ساخت یک کمپانی را فراهم کند؛ اما این موضوع برای او تجربه ی بدی می شود چون بدون شک تمام پول را از دست می‌دهد و دلیل آن این است که او تجربه ی کافی برای انجام کاری را نداشته است. او به این موضوع احتیاج داشته که کسب و کارهای مختلفی را با هم امتحان کند و قابلیت اجرا کردن هر یک را بررسی کند. پس از 8 سال او تبدیل شد به یک فروشنده و بازاریاب خوب، یک تاجر و یک نویسنده ی ماهر و همچنین قابلیت انجام کارهای دیگری را که او در زمان شروع قادر به انجام آن ها نبوده به دست آورد. زمان زیادی طول کشید تا آندره دریابد که چه چیزی می‌خواهد. هدف اصلی او تغییر جهان نبوده، هدف او زندگی براساس شادی و آزادی بوده است. آندره از هر فرصتی برای پیشرفت و جلو رفتن استفاده می کرده و با کسانی کار می کرده که از کار کردن با آن ها لذت می‌برده است.
آندره می‌گوید ساخت یک محصول تنها طراحی آن در فوتوشاپ، ساخت و ارائه آن محصول به مشتری نیست؛ مدیریت افراد، ایجاد انگیزه و روحیه در آن‌ها، پی بردن به اینکه مشتری شما واقعا چه چیزی را می‌خواهد و بهینه سازی محصول همه و همه عواملی هستند که برای ساخت یک محصول باید در نظر گرفت.
کار انفرادی پر فشار
یکی از عوامل مضر برای سیستم‌های تازه تاسیس این است که در آن مدیر اجرایی و سیستم خیلی زیاد و بیش از حد توان خود کار می‌کنند و تحت فشار قرار می‌گیرند. در موقعیت‌های مختلف افراد بسیار باهوش با یک گروه خوب و کارآمد به جای آن که کارها را ساده انجام دهند، کارها را بیش از حد انجام داده و آن را سخت می کنند. کاری که آندره و تیم او انجام می‌دهند تلاش برای ساختن بهترین‌ها نیست بلکه ساخت محصولی است که بتوان از آن به سرعت استفاده کرد و ساده ترین حالت را برای استفاده داشته باشد .
دلیل متفاوت بودن
آندره و تیم او اولین برنامه خود را ارائه کردند. او برای این که بتواند در بازار اشباع شده، برنامه ی خود را عرضه کند، از دید خود به آن برنامه نگاه کرد که اگر او به این برنامه نیاز داشت چه انتظاراتی از آن داشت. او معتقد است که مشتری برای استفاده از برنامه باید امکانات جدیدی را در آن ببیند ویا همان برنامه را با امکانات ساده تر و بهتر بیابد . .
تعادل در کار و زندگی
آندره ویلکینسون در مورد کسانی که می‌خواهند کاری را مانند کار او شروع کنند می‌گوید، افراد زیادی در موقعیت او می‌خواهند Steve Jobs یا Bill Gates بعدی باشند. او می خواهد بهترین محصولی را که می‌تواند ارائه دهد و بهترین زندگی را داشته باشد وهمچنین کارهای شگفت انگیزی انجام دهد ولی نه به قیمت از بین رفتن شادی و سلامتش. او به تجارت مثل یک بازی نگاه می کند. در ابتدای شروع کار، آندره کمی عصبی بوده و به صورت فشرده و حتی در روز‌های تعطیل کار می کرده است، که این امر باعث می شود بعد از مدتی دچار افسردگی شود. او متوجه شد که باید زمان استراحت برای خود به وجود بیاورد و از پولی که به دست آورده لذت ببرد، مانند یک بازی کامپیوتری که وقتی امتیاز به دست می‌آورید لذت می‌برید . .
لذت بخش کردن محیط کار
هدف آندره در تجارت و در سازمان خود این است که از راه‌های مختلف کار را برای خود و کارمندانش لذت بخش کند. یکی از امکاناتی که آندره برای کارمندان خود فراهم کرده، این است که کارمندان مجبور نیستند رأس ساعت کاری در شرکت حاضر شوند، او معتقد است کارمندان باید کار خود را با انرژی شروع کنند و چیزی ذهن آن ها را مشغول نکند. او می گوید یک یا دو سال اول کار او بسیار مهم بوده و این که چند سال اول را فشرده کار کرده یکی از دلایل موفقیت او بوده است. .
مطالعه زندگی افراد موفق
آندره به کسانی که کار فکری انجام می‌دهند توصیه می‌کند که تعادل را در زندگی و کار رعایت کنند، دلیل آن این است که فشار زیاد باعث می شود آن‌ها در یک مقطع دچار مشکل شوند. آندره روزی حداقل یک ساعت را صرف مطالعه ی کتاب‌هایی در مورد تجارت و افرادی که در تجارت موفق بوده اند می کرده است. بهترین امتیازی که مطالعه ی این کتاب‌ها برای او داشته این بوده که آیا او نیز می خواهد همان کار را انجام دهد و آیا این همان زندگی مورد نظر اوست یا خیر. .
دو پیشنهاد برای کسانی که می خواهند تجارت را شروع کنند
برای کسانی که می خواهند تجارت را شروع کنند دو پیشنهاد دارد، اول این که یک دفتردار برای انجام کارهای جانبی استخدام کنند تا آن کارها ذهنشان را مشغول نکند وبتوانند روی کار اصلی خود تمرکز کنند. دوم این که یک کار تخصصی برای خود انتخاب کنند و روی آن تمرکز کنند. برای مثال رستورانی که هم غذای چینی و هم غذای ایتالیایی می فروشد، تخصص و موفقیت کمتری دارد. .
کار خود را وقف یک مشتری خاص نکنید
در مورد کار با شرکت ها او می گوید که همیشه کار خود را وقف یک مشتری خاص نکنید. در مواقعی ممکن است یک مشتری بزرگ و خوب از لحاظ مالی داشته باشید ولی از جنبه های دیگر کاری با هم مشکلی جدی داشته باشید، پیشنهاد آندره این است که باید از کار کردن با آن شرکت خودداری کرد. .
جلب مشتری
برای جلب مشتری تجربه ی او نشان می دهد که باید رفتار بسیار خوب با مشتری داشت، کسانی که فن سخنوری بالایی دارند در این کار موفق ترند. باید با مشتری رابطه ی خوبی داشت تا او از کار کردن با شما لذت ببرد. .
نحوه ی اجرای ایده‌ها
آندره درباره ی ایده ی انجام کارها می گوید که ایده های متنوع و زیادی برای تجارت وجود دارد که همه مشغول انجام آن‌ها هستند. در این میان نحوه ی اجرای این ایده ها اهمیت زیادی دارد و باعث متمایز شدن یک برند از دیگری می شود. برای مثال دو برند برای عرضه نوشیدنی را در نظر بگیرید، کار هر دو فروش نوشیدنی است ولی آن که نحوه ی اجرای بهتری دارد موفق‌تر است. .
استخدام کارمندان
آندره می گوید گزینه هایی برای استخدام کارمندان وجود دارد که یکی از موارد داشتن تخصص در آن کار است و پس از آن باید به افراد متخصص فرصت داده شود تا کار را خود انجام داده و به اشتباهات خود در کار پی ببرند. در ابتدا ممکن است این کار کمی مشکل باشد اما در نهایت تیمی قوی و خوب خواهیم داشت. .